Útmutató a projektek feltöltéséhez
Az alábbi útmutatóval a projektek feltöltésének folyamatában szeretnénk segítséget nyújtani, valamint tippeket adunk, amelyekkel a tartalmaid hasznosabbak, érthetőbbek és vonzóbbak lehetnek mások számára.
Új projektet feltöltésére bejelentkezés után van lehetőség, amelyet a navigációs menüben megjelenő plusz ikonra, vagy a profil oldalon megjelenő „új projekt” gombra kattintva tehetsz meg.
Tartalom
Helyesírás
Mindenekelőtt szeretnénk megkérni arra, hogy a projektek leírása során fordíts különös figyelmet a helyesírásra és a szöveg érthetőségére. Kérjük, használj ékezeteket, ugyanis nélkülük a szavak félreérthetőek és nehezen olvashatóak lehetnek.
Mindenképpen javasoljuk a böngészőkbe épített helyesírás-ellenőrzők használatát, amelyek automatikusan ellenőrzik a begépelt szöveget, aláhúzzák a hibás szavakat és javaslatokat adnak.

A projekt címe
A jól megválasztott cím kulcsfontosságú egy projekt sikere érdekében, hiszen fontos szerepe van a figyelemfelkeltésben, valamint segít abban, hogy az olvasók a projektet könnyebben megtalálják a keresések során.
Fontos, hogy a cím ne legyen túl hosszú, valamint lényegre törő és beszédes legyen. Próbálj olyan címet választani, amely nem túl általános, és egyértelműen utal az adott projektre.
Jó példák:
- „Fenyő éjjeliszekrény fiókkal, fém lábakkal”
- „Kerámia váza egyedi festett díszítéssel”
- „Kötött téli sapka gyapjúból”
Rossz példák (túl általános, nem mond semmit a projektről):
- „Éjjeliszekrény”
- „Váza”
- „Sapka”
Használj kulcsszavakat. A keresőmotorok és a weboldal kategóriái jobban kezelik azokat a címeket, amelyekben szerepelnek releváns kulcsszavak. Ha például egy újrahasznosított raklapból készített bútorról írsz, akkor érdemes belefoglalni pl. a „raklap” és „újrahasznosított” szavakat:
- „Dohányzóasztal újrahasznosított raklapból”
Kategória
A projektek feltöltésekor fontos a megfelelő kategória kiválasztása, ami megkönnyíti a böngészést, és egy rendezettebb gyűjteményt eredményez. Jelenleg 5 fő kategória közül lehet választani, de ezek a közösség igényei szerint a jövőben tovább bővülhetnek, módosulhatnak. Ezen kívül tervben van alkategóriák létrehozása is a későbbiekben.
Kategóriák:
-
Barkácsolás:
Komolyabb szerszámhasználatot igénylő projektek, pl. fa- és fémmegmunkálás, bútorok készítése, hegesztési munkák, szerszámok és gépek használatával végzett szerelési vagy építési projektek. -
Kézművesség:
Egyszerűbb szerszámokkal végzett, precizitást és kreativitást igénylő alkotások, pl. varrás, hímzés, festés, ékszerkészítés, kerámiázás vagy egyéb kézzel készített művészeti és dekorációs tárgyak. -
Kert:
Kültéri projektek, pl. sütögető, kerti konyha, szaletli építése, öntözőrendszerek, kerti tavak és dísznövénykompozíciók létrehozása. -
Elektronika:
Elektronikai eszközökkel végzett projektek, pl. LED és világítás, okosotthon, robotika, hangszerek és audio eszközök, 3D nyomtatás. -
Egyéb:
Minden egyéb, a fentiekbe jelenleg be nem sorolható projekt.
Borítókép
A borítókép jelenik meg a projektlistában és a megosztásoknál, így nagyban befolyásolja, hogy mennyire lesz vonzó a bejegyzésed. A borítóképnek az elkészült projektet kell bemutatnia. Ügyelj arra, hogy a kép éles, megfelelő méretű és jó minőségű legyen, jól megvilágított környezetben, zavaró háttérelemek nélkül. Ha lehetséges, használj természetes fényt, és fotózz olyan szögből, amely jól kiemeli a projekted részleteit.

Bemutatás
Ebben a szakaszban röviden összefoglalhatod, hogy pontosan mit készítettél és miért. Például, ha egy helytakarékos cipőtárolót készítettél, akkor megírhatod, hogy egy kis lakásba szerettél volna egy praktikus megoldást, amit olcsón és egyszerűen meg lehet valósítani, stb.
A bemutatáshoz legalább egy fényképet fel kell töltened az elkészült projektről. Ez jellemzően megegyezik a borítóképpel, de lehetőség van további képek hozzáadására is, hogy több szögből vagy részletesebben megmutasd az alkotásodat.
Eszközök
Az eszközök pontban felsorolhatod azokat az anyagokat, szerszámokat és egyéb eszközöket, amelyekre szükséged volt a projekt elkészítéséhez. Ez a rész nem kötelező, de erősen ajánlott, hiszen segít másoknak, hogy előre felkészüljenek és beszerezzék a projekthez szükséges hozzávalókat.
Próbáld meg minél részletesebben leírni az egyes elemeket, például az anyagok méretét, típusát, mennyiségét.
Ha például egy fa polcot készítettél, akkor így nézhet ki a lista:
- Faanyag: 2 db 80×20 cm-es fenyő deszka
- Csavarok: 8 db 4×50 mm-es facsavar
- Csiszolópapír: közepes és finom szemcséjű
- Festék vagy lakk: vízbázisú faápoló (opcionális)
- Szerszámok: fúró, csavarhúzó, fűrész, mérőszalag, ceruza
Lépések hozzáadása
Itt az idő, hogy megmutasd az elkészítési folyamat lépéseit. Minden egyes fázist egyértelmű, lényegre törő és jól érthető szöveges leírással kell ellátni. Ügyelj arra, hogy a lépések logikus sorrendben kövessék egymást, hogy az olvasók könnyen követhessék az elkészítés menetét.
Lépések rendezése
Az egyes lépések felcserélhetőek, törölhetőek, illetve új lépés is beszúrható. Ezeket az opciókat a lépések jobb felső sarkában megjelenő „3 pont ikon” -ra kattintva érheted el.

Képek, videók hozzáadása
Minden szekcióhoz lehetőség van képek, gifek feltöltésére és videók beszúrására, amelyek segítenek az olvasóknak jobban megérteni az egyes munkafázisokat. A képeknél ügyelj arra, hogy jó minőségűek, megfelelően megvilágítottak és élesek legyenek, így az apróbb részletek is jól láthatóak maradnak. Ha lehetséges, készíts fotókat különböző szögekből, hogy az alkotás minden fontos aspektusa jól látszódjon.
Amennyiben egy lépés bonyolultabb vagy több mozdulatból áll, érdemes lehet egy rövid videót is beszúrni, amely bemutatja az adott folyamatot. Ezt a média hozzáadásánál megjelenő „Videó” fülön tudod megtenni, a YouTube-csatornádra feltöltött tartalom linkjének beszúrásával.
A média típusától függetlenül fontos, hogy minden feltöltött tartalom saját készítésű legyen!
Képek rendezése
Lehetőséged van a feltöltött képek sorrendjét módosítani, valamint a képeket áthelyezheted másik szekcióba is. Ehhez nyomva kell tartanod és a kívánt helyre húznod az adott képet.

Szövegszerkesztő
A leírásokat egyszerűen szerkesztheted a beviteli mezők tetején elhelyezkedő szövegszerkesztővel. Változtathatsz stílust, hozzáadhatsz fejlécet, felsorolást, behúzást, linket stb.

Mentés
A vázlat jellemzően a módosításokat követő néhány másodpercen belül automatikusan mentésre kerül, ugyanakkor, ha biztosra szeretnél menni, kattints a „Mentés” gombra. Mobilon a jobb felső sarokban található narancssárga menü gombra kattintva érheted el a vázlat egyes opcióit.

Előnézet
Az „Előnézet” gombra kattintva megnézheted, hogy a projekt hogyan fog pontosan kinézni a publikálás után.
Publikálás
Ha úgy érzed, hogy elkészültél a projekted leírásával, kattints a „Publikálás” gombra, hogy azt mindenki megcsodálhassa!